„Don Kichote” - streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział VII
O drugiej wyprawie zacnego rycerza Don Kichota z Manczy

Ożywioną dyskusję proboszcza i balwierza przerwał krzyk Don Kichota. Wszyscy pobiegli do jego pokoju i ujrzeli rycerza, uderzającego w ściany i krzyczącego donośnym głosem. Z trudem zmusili go do powrotu do łóżka, a kiedy nieco uspokoił się, wyjaśnił, że zdenerwował się, widząc, iż rycerze-dworacy odnieśli zwycięstwo w turnieju. Ksiądz odrzekł, że powinien być cierpliwym i zadbać o swoje zdrowie. Don Kichot odparł, że czuje się dobrze i poprosił, aby przyniesiono mu posiłek. Natychmiast spełniono jego żądanie, a kiedy najadł się, zapadł ponownie w sen. W nocy gospodyni spaliła wszystkie księgi, a proboszcz i cyrulik uznali, że najlepszym lekarstwem na szaleństwo przyjaciela będzie zamurowanie drzwi do biblioteki, co też uczynili.

Dwa dni później Don Kichot wstał z łóżka i postanowił przejrzeć swój księgozbiór, lecz nie potrafił odnaleźć drzwi do biblioteki. Przez jakiś czas bezskutecznie szukał właściwej komnaty. Wreszcie zapytał gospodyni, gdzie znajduje się izba z książkami. Kobieta wyjaśniła, że takowej nie ma w domu, a siostrzenica dodała, iż pewnej nocy zjawił się czarnoksiężnik i sprawił, że biblioteka zniknęła. Don Kichot stwierdził, że musiał to być jego nieprzyjaciel, mędrzec Freston, który chce zrobić wszystko, aby nie dopuścić do pojedynku rycerza ze swoim ulubieńcem. Siostrzenica poprosiła go, aby został w domu i zaniechał szukania przygód.

Przez piętnaście dni Don Kichot nie opuszczał domu, nie wykazując oznak większego szaleństwa. Prowadził dyskusje z przyjaciółmi, przekonując ich, że zakon rycerstwa błędnego jest najpotrzebniejszą rzeczą na świecie. W tajemnicy starał się zyskać przychylność swego sąsiada, niezbyt inteligentnego chłopa, Sanczo Pansę, aby wyruszył razem z nim w świat jako giermek. Wieśniak uległ jego zachętom, opuścił rodzinę i został giermkiem rycerza. Don Kichot zebrał pieniądze na wyprawę, naprawił swą zbroję i polecił Sanczo Pansie, aby zakupił wszystko, co może być potrzebne podczas podróży. Sanczo Pansa uznał, że chce wziąć w drogę swojego osła, na co rycerz wyraził zgodę. Jakiś czas później Don Kichot i Sancho Pansa, nie żegnając się z nikim, nocą opuścili wieś i wyruszyli na poszukiwanie przygód.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 - 


  Dowiedz się więcej
1  Sanczo Pansa - charakterystyka
2  Geneza „Don Kichota z Manczy”
3  Dulcynea z Toboso - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: „Don Kichote” - streszczenie szczegółowe    Tagi: