Streszczenie „Don Kichota” w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po jakimś czasie rycerz ujrzał grupę kupców z Toledo. Zatrzymał się przed nimi, żądając, aby poprzysięgli, że Dulcynea z Toledo jest najpiękniejszą dziewicą na świecie. Mężczyźni wykpili jego słowa, a kiedy oburzony ich zachowaniem Don Kichot rzucił się na nich, Rosynant potknął się i runął na ziemię, zrzucając z siodła swego pana. Jeden z pachołków obił hidalga kijem, po czym kupcy ruszyli w dalszą drogę, zostawiając rycerza w opłakanym stanie. Jakiś czas później pojawił się chłop z wioski, w której mieszkał Don Kichot. Widząc leżącego i jęczącego sąsiada, pomógł mu wsiąść na swego osła i zawiózł go do domu. W domu rycerz zastał swych przyjaciół, proboszcza i balwierza, którzy przenieśli go do łóżka i zostawili w spokoju, aby mógł wypocząć po trudach podróży i walce z dziesięcioma olbrzymami, o której im opowiedział. Następnego dnia duchowny i cyrulik odbyli naradę, zastanawiając się, w jaki sposób wyleczyć Don Kichota z szaleństwa. Zniszczyli jego książki, uważając, że to one stały się przyczyną nieszczęścia, a następnie zamurowali wejście do biblioteki. Dwa dni później rycerz odzyskał siły i zaczął szukać drzwi do biblioteki, ponieważ chciał przejrzeć swój księgozbiór. Zdumiony, stwierdził, że nie pamięta, gdzie mieści się właściwa izba. Siostrzenica wyjaśniła, że pewnej nocy zjawił się czarnoksiężnik i czasami sprawił, że biblioteki zniknęła. Przesądny hidalgo uwierzył w jej słowa.

Minęło kilkanaście dni. Don Kichot w tym czasie był spokojny i nie opuszczał domu. W tajemnicy jednak namówił pewnego wieśniaka, Sanczo Pansę, aby został jego giermkiem i kazał mu zaopatrzyć się we wszystko, co będzie im potrzebne podczas podróży. Pewnej nocy obaj mężczyźni bez pożegnania opuścili wiosnę i wyruszyli w świat.

Pewnego dnia Don Kichot i Sanczo Pansa wdali się w bójkę z podwodnikami, którzy obili kijami Rosynanta, atakującego ich kobyły. Bardzo szybko zostali powaleni na ziemię i pobici. Po sromotnej porażce giermek wsadził pana na swojego osła i zawiózł go do pobliskiej karczmy, gdzie opatrzyły go żona oberżysty, jej córka i służąca, Maritornes. W nocy służka, umówiona na schadzkę z mulnikiem, zakradła się do izby i błądząc w ciemnościach, wpadła wprost w ramiona rycerza. Mulnik, słysząc namiętne szepty hidalga, rzucił się na niego. Bójkę między mężczyznami zakończył dowódca łuczników, który również nocował w gospodzie. Nazajutrz Don Kichot przygotował cudowny balsam przywracający siły. Sanczo Pansa, po wypiciu specyfiku, osłabł tak bardzo, że nie mógł ustać na nogach. Rycerz pomógł mu wsiąść na osła i podziękował oberżyście za gościnę. Kiedy jednak mężczyzna zażądał zapłaty, poczuł się obrażonym i odjechał, zostawiając giermka. Ludzie, przebywający w gospodzie, pochwycili Pansę i zaczęli podrzucać go na rozciągniętej kołdrze. Po jakimś czasie uwolnili go, a Sanczo czym prędzej opuścił zajazd, zadowolony, że nie musiał zapłacić za nocleg.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Artyzm powieści Miguela de Cervantesa
2  Plan wydarzeń „Don Kichota”
3  Don Kichot z Manczy - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Streszczenie „Don Kichota” w pigułce    Tagi: