Streszczenie „Don Kichota” w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Niespodziewanie w jednym z towarzyszy księżniczki rozpoznał swego przyjaciela, proboszcza. Ksiądz wyjaśnił mu, że w czasie podróży do Sewilli został napadnięty i w ten sposób znalazł się w górach. Natychmiast wyruszyli w drogę do królestwa pięknej Doroty. Na postoju do rycerza podbiegł jakiś chłopak i rozpłakał się, wyjaśniając, że jest parobkiem, którego swojego czasu mężczyzna obronił przed pracodawcą, który pomimo jego zakazu pobił go. Hidalgo chciał pomścić krzywdę pachołka, lecz Dorota przypomniała o danym jej słowie. Rozgoryczony wyrostek odszedł, przeklinając błędnych rycerzy.

Nazajutrz podróżnicy dotarli do karczmy, w której don Kichot leczył obrażenia, odniesione podczas potyczki z podwodnikami. Rycerz udał się na spoczynek, a jego towarzysze zasiedli w izbie, rozmawiając o przyczynach szaleństwa mężczyzny. Nagle usłyszeli jakiś hałas i pobiegli na poddasze, gdzie spał Don Kichot. Ujrzeli śpiącego rycerza, który wymachiwał mieczem, rozcinając bukłaki z winem. Kiedy obudził się, proboszcz przekonał go, że właśnie zabił olbrzyma i ocalił królestwo Doroty. Zadowolony rycerz położył się spać. Do gospody przybyli nowi goście: mąż Doroty, cyrulik, któremu Don Kichot zabrał miedzianą miskę oraz strażnicy świętej Hermandady.

Dwa dni później proboszcz i balwierz wymyślili sposób, umożliwiający odwiezienie rycerza do domu. Don Kichot został podstępnie pojmany i uwięziony w klatce, postawionej na wozie. Podczas drogi powrotnej uspokoił się, choć zdołał przekonać Sanczo Pansę, aby przy nadarzającej się okazji uciekli. Na postoju proboszcz pozwolił mu opuścić klatkę. Nagle hidalgo dostrzegł pokutników, niosących święty obraz, przysłonięty kirem. Rzucił się na nich, sądząc, że prowadzą piękną niewiastę, lecz natychmiast poniósł kolejną klęskę i został strącony z konia. Obolały, dobrowolnie wsiadł na wóz i bez większych przygód wrócił do domu.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Don Kichote” - streszczenie szczegółowe
2  Sanczo Pansa - charakterystyka
3  Artyzm powieści Miguela de CervantesaKomentarze: Streszczenie „Don Kichota” w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-15 18:30:47

Ciekawe, nie powiem. Szkoda, że nie mam czasu przeczytać całości, ale to naprawdę dobre streszczenie książki. Gratulacje dla autora! :-) Pozdrawiam KAśka
Streszczenia książek
Tagi: