„Don Kichote” - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział XV
O przykrej przygodzie, jaką zgotował sobie Don Kichot rzuciwszy się na niecnych mulników Yanguesów

Pewnego dnia Don Kichot i Sanczo Pansa zatrzymali się na odpoczynek w pobliżu strumienia. Ich wierzchowce pasły się luzem na pobliskiej łące, a mężczyźni zasiedli do zasłużonego posiłku. Sanczo nie spętał Rosynanta, przekonany, że potulne zazwyczaj zwierzę będzie spokojnie przechadzało się po trawie. Przypadek sprawił jednak, że tuż obok pasło się stado świerzop galicyjskich, należących do podwodników Yanguesów. Rosynant pocwałował w stronę kobył, które broniły się przed nagłym atakiem zębami i zerwały z niego siodło. Mulnicy, widząc, że ich kobyłom dzieje się krzywda, chwycili za kije i obili biednego rumaka tak bardzo, że upadł na ziemię. Don Kichot i Sanczo pobiegli mu na ratunek, a rycerz, widząc, że ma przed sobą ludzi z gminu, uznał, że giermek może walczyć u jego boku. Pansa zasugerował, że potyczka będzie nierówna, ponieważ staną przeciwko dwudziestu ludziom, lecz Don Kichot rzucił się na przeciwników. Yanguesi chwycili za drągi i otoczyli napastników, wykorzystując swą przewagę liczebną. Po paru minutach walki Don Kichot i jego giermek zostali powaleni na ziemię, a mulnicy pośpiesznie wyruszyli w dalszą drogę.

Pierwszy ocknął się Sanczo Pansa i podczołgał się do swego pana, użalając się nad ich losem. Don Kichot, pojękując z bólu, zaczął go pocieszać, wyjaśniając, że życie błędnego rycerza wiele razy może zostać wystawione na niebezpieczeństwo, lecz nie mogą się oni poddać. Opowiedział historię walecznego Amadisa z Walii, który dostał się w ręce swego śmiertelnego wroga, czarodzieja Arkaulusa. Uznał, że nie doznali uszczerbku na honorze i powinni zapomnieć o nieprzyjemnym incydencie. Potem obejrzeli Rosynanta, a Sanczo nie potrafił zrozumieć, w jaki sposób osioł uniknął razów, które spadły na nich. Rycerz stwierdził, że osioł będzie musiał zastąpić jego rumaka i zanieść go na swym grzebiecie do jakiegoś zamku, gdzie opatrzą rany. Giermek wsadził go na osła i ująwszy cugle, ruszył w stronę traktu. Wkrótce dotarli do gospody, którą Don Kichot wziął za zamek.

Rozdział XVI
Co się przytrafiło naszemu rycerzowi w karczmie, którą wziął za zamek


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Don Kichota” w pigułce
2  Wątki w powieści Cervantesa
3  Sanczo Pansa - charakterystykaKomentarze: „Don Kichote” - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: